TEATR ANTYCZNY


Bogactwo zachowanych dzieł scenicznych skłoniło nas do tego, aby rozpocząć projekt odtworzenia teatru antycznego. Teatr był jednym z filarów kultury antycznej, a o jego narodziny i największy rozkwit (V w. p.n.e.) zadbali Grecy. To dzięki obrzędom poświęconym Dionizosowi powstała idea przedstawiania na scenie wymyślonych opowieści, które naśladowały rzeczywistości, i miały na celu poruszyć duszę przyglądających się im widzów. Dramatyczne wydarzenia, dylematy moralne, nieuchronność przeznaczenia, bezwzględność bogów, niesprawiedliwość ludzka – wszystkie te problemy, które trawiły serca i myśli starożytnych były przez tych najwybitniejszych tragików tj. Ajschylosa, Sofoklesa i Eurypidesa, przenoszone na deski teatrów. Ci, którzy tworzyli komedie, zwłaszcza Arystofanes i Meander pozwalają nam przyjrzeć się ówczesnym wadom ludzkim, opowidać o małości, śmieszności, ale tez odwadze i wielkości człowieka. Równie ciekawy wydał nam się okres wczesnego cesarstwa rzymskiego. I chociaż rzymski dorobek teatralny jest miej doceniany, to właśnie sztuki takie jak „Żołnierz Samochwała” i „Amfitrion” Plauta były tymi, które postanowiliśmy wystawić jako pierwsze.

Gdy zaczęliśmy pracę nad projektem priorytetem było zbadanie technicznych aspektów dotyczących teatru. Niektóre za sztuk antycznych wciąz wystawiane są przez profesjonalnych aktorów- mało kto jednak robi to w oryginalnym środowisku i właściwym kontekście hostorycznym. Dlatego też zagłębialiśmy się chociażby w tajemnice budowli przeznaczonych na miejsca wystawiania sztuk, ich wpływu na sposób prezentacji fabuły. Ogromną wagę przykładalismy też do budowy i funkcji ubioru,, zwłaszcza charakterystycznych masek i butów aktorów starożytnych. Okazało się iż technika stosowana na scenie w ogromnym stopniu determinowała sztukę aktorską- np. maski uniemozliwiały wykorzystanie mimiki,więc postaci musiały często wykonywac przesadne gesty zrozumiałe dla całej publiczności w teatrze, co z kolei utrudniało zbudowanie realistycznych portretów psychologicznych postaci.

Choć wciąz rozwijane, stanowisko teatralne cieszy sie dużą popularnością- dla naszych słuchaczy może to być jedyna w swoim rodzaju okazja do poznania prawdziwego, historycznego kontekstu wielu sztuk oglądanych na deskach profesjonalnych teatrów.